Ile schnie wylewka?

Kilka dni, tygodni czy może miesięcy? Odpowiedź na pytanie, ile schnie wylewka , nie jest tak jednoznaczna, jak można byłoby tego oczekiwać. Wiele zależy od jej grubości, rodzaju użytych materiałów czy panujących w budynku warunków. Mimo to staramy się dziś podpowiedzieć, jak długo schnie wylewka i o czym na tym etapie budowy czy remontu warto pamiętać. Zachęcamy do lektury.

Jak długo schnie wylewka?

Wylewka schnie tak długo, jak długo wyparowuje z niej nadmiar wody. I wbrew temu, co głoszą niektórzy, naturalne jej schnięcie niestety nie ogranicza się do kilku dni. Po tym czasie można oczywiście oczekiwać, że wylewka stanie się twardsza. To jednak niekoniecznie będzie sygnałem do bezpiecznego rozpoczęcia kolejnych etapów. I o tym przede wszystkim warto pamiętać. Pośpiech skutkować będzie nadmiarem wilgoci w domu czy mieszkaniu wraz z wszelkimi tego konsekwencjami. W przypadku położenia paneli najpewniej dojdzie w krótkim czasie do ich wypaczenia.

Schnięcie wylewki to przeciętnie czas około tygodnia na każdy wylany 1 cm materiału, przy czym czas ten stopniowo zwiększa się wraz z kolejnymi centymetrami. Przy 5 cm wylewki będzie to już 6 tygodni, przy 6 cm – 8. Od 7 tygodni wzwyż może to być nawet do 4 tygodni na każdy dodatkowy centymetr. Zazwyczaj wylewki mają grubość 6 cm, co oznaczałoby, że liczyć się trzeba z około 2 miesiącami oczekiwania na jej wyschnięcie.

Ponadto to, jak długo schnie wylewka , zależy od wspomnianych już na wstępie czynników: rodzaju użytej wylewki czy panujących aktualnie warunków pogodowych (czas ten skraca się latem, a wydłuża zimą). O tym, ile schnie wylewka określonego rodzaju, najszybciej dowiedzieć można się z opakowania producenta zakupionego produktu.

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

Wylewki różni nie tylko użyty do nich materiał, ale i sam sposób wykonywania. Popularna dziś wylewka samopoziomująca jest znacznie wygodniejsza od zaprawy wyrównującej. Zapewnia ona gładką i idealnie równą podłogę bez zacierania czy gładzenia. To, ile schnie wylewka samopoziomująca, w dużej mierze zależne jest od rodzaju użytego materiału. Są zarówno masy anhydrytowe, których czas schnięcia jest stosunkowo krótki, jak i wylewki cementowe, wymagające go o wiele więcej.

Wylewka samopoziomująca także schnie szybciej od zaprawy wyrównującej. Często to nie tylko efekt użycia wylewki anhydrytowej, której czas schnięcia jest krótszy, ale i znacznie mniejszej grubości posadzki od tej, na którą decydują się osoby wykonujące wylewkę z użyciem zaprawy. Często wylewka samopoziomująca stosowana jest nawet dopiero po wykonaniu wylewki wyrównującej.

Czy masz wpływ na to, ile schnie posadzka?

Rodzaj wylewki, jej grubość, użyte materiały czy panujące aktualnie warunki atmosferyczne. Czynników wpływających na to, ile schnie posadzka, jest wiele. Nie na wszystkie jednak masz wpływ. W przypadku wielu masz go jedynie pośrednio. Pojawia się więc pytanie, czy możliwe jest przyśpieszenie schnięcia wylewki bez narażania się na negatywne tego skutki?

Odpowiedź brzmi: tak. Coraz częściej na budowach wykorzystuje się osuszacze budowlane. Przydatne szczególnie zimą, gdy warunki schnięcia wylewek są utrudnione. Jeśli ekipa, która zajmuje się budową czy remontem domu, nie ma go w swojej ofercie, można zdecydować się na wynajem osuszaczy samodzielnie. Użycie osuszacza ma znaczący wpływ na to, ile schnie wylewka. Działa skutecznie i bezpiecznie. Na tyle, że często stosuje się osuszacze nie tylko po to, by prace przyśpieszyć, ale przede wszystkim, by zapewnić ich dobre wykonanie.



Masz pytania? Potrzebujesz porady?
Zadzwoń do nas
tel: 500 620 006

transport osuszaczy gratis śląsk